بزرگان مکتب معارف خراسان: شیخ مجتبی قزوینی

مرحوم قزوینی عنایتی خاص بر تلاش و کوشش و استفاده مردم از دانش پژوهان داشت . از این رو توازن در شیوه زندگی را برای شاگردان خود تجویز می‏کرد . یکی از شاگردان ایشان نقل می‏کند:
«من شب‏ها مطالعه می‏کردم . یک شب مطلب مشکل بود; من به زور خود را تا سحر بیدار نگاه داشتم و آب به صورت می‏زدم تا بیدار بمانم و مطلب حل شود; اما نشد . صبح شد و کسی نمی‏دانست که من نخوابیدم . حالم خیلی بد بود . صبح منزل حاج شیخ رفتم . وقت‏خداحافظی حاج شیخ گفتند: بنشین! آن وقت فرمودند: من در درس‏ها زحمت زیادی می‏کشیدم و خیلی فشار روی خودم می‏آوردم و حتی شب غذا نمی‏خوردم و دیر می‏خوابیدم . یک روز رفتم که نان بگیرم، یکی از اساتید مرا صدا زد و گفت: آقا مجتبی! می‏خوا هی از وجودت مردم بهره ببرند یا نه؟ گفتم: بله . ایشان فرمودند: با این روش که تو داری، مردی خواهی بود منزوی و علیل و کنج‏خانه افتاده و کسی از تو بهره نخواهد برد; مگر می‏خواهی ریاضت‏بکشی . بخواب! غذا بخور! چرا صبحانه نمی‏خوری؟ چرا غذایت نامرتب است؟ علم را کم کم بیاموز و خوب بیاموز; به طوری که وقتی به جایی رسیدی، مردم و طلبه‏ها از وجودت بتوانند استفاده کنند . حاج شیخ بعد از نقل این داستان گفتند: آقا جان شب نخوابیدن یعنی چه؟ من با خود گفتم حاج شیخ از کجا خبر دارند؟ کسی که از بیداری من مطلع نبود . گفتم: چه کنم؟ فرمودند شب را بخواب‏» .
شیخ دارای کرامات و چشم حقیقت‏بین بود; استاد محمد رضا حکیمی می‏گوید :
«حاج شیخ از سفر قبله بازگشته بودند (یادم نیست‏سفر اول بود یا دوم) و روزی در خدمتشان بودم و دو به دو نشسته بودیم; فرمودند: در یکی از طواف‏ها دیدم نوری از درون کعبه معظمه خارج شد، و به طرف مشاهد مشرفه (حرم مدینه، حرم نجف . .). رفت و آن جاها را نورافشانی کرد و دوباره به کعبه بازگشت .» .
هم زمان با تدوین انتشار کتاب «متاله قرآنی‏» در شرح حال این فرزانه ربانی، توسط جناب آقای محمدعلی رحیمیان، با الهام از این کتاب، سیری در دیدگاه‏ها، توصیه‏ها و پاسخ‏های وی به برخی از پرسش ها از ایشان، شایسته است .
پیر ما کایینه صبح جهان آرا بود
همچو غم، گرم، کنار دل ما، با ما بود

صفات ممتاز

تحدی (ناتوان بودن بشر از آوردن مانند قرآن)، فقط به فصاحت و بلاغت نیست; اگر چه عرب از آوردن مثل فصاحت قرآن هم عاجز بودند;
بلکه مورد تحدی همانا علوم و معارف و حکم است در مقابل کل بشر; لهذا قرآن مجید تحدی فرموده به همان صفاتی که قرآن را به آن صفات در آیات بسیاری معرفی کرده، یعنی قرآن:
«علم‏» است، در مقابل جهل بشر;
«حکمت‏» است، در مقابل خیال‏بافی بشر;
«نور» است، در مقابل ظلمت و توهمات بشری;
«برهان‏» است، در مقابل هذیان بشر;
«روح‏» است در مقابل بی‏حقیقتی گفته‏های بشر;
«بصائر» است، در مقابل کوری دل بشر;
«هدایت‏» است، در مقابل گمراهی و ضلالت‏بشر . (1)

قلب قرآن

سوره مبارکه «یس‏» ، قلب قرآن است; یعنی حیات قرآن و عصاره قرآن کریم . ایشان می‏فرمودند: «من هر کاری که کرده‏ام به برکت‏ سوره یس کرده‏ام‏» .
به مناسبت این که اشاره‏ای به اهمیت‏خاص این سوره مبارکه به میان آمد و ذکری از «قلب قرآن‏» شد، یادآوری می‏کنیم که یکی از وقت‏هایی که خواندن «سوره یس‏» و مداومت‏بر آن بسیار مفید و در احادیث نیز رسیده است، خواندن این سوره به هنگام خواب است . خوب است چهارده صلوات - باتوجه به ارواح و باطن معصومین (ع) - قبل از خواندن سوره و چهارده صلوات بعداز خواندن، به قصد قربت‏بفرستد، و ثواب این ذکر عظیم را به خود چهارده معصوم (ع) هدیه کند . (2)
توفیق زیاد
از ایشان سؤال شد: برای این که توفیق زیاد شود، چه باید کرد؟ جواب دادند: قرآن زیاد بخوانید; تصمیم بگیرید روزی نصف جزء بخوانید .
همچنین سؤال شد: کسی که قبلا توفیقاتی داشته چه باید انجام دهد تا آن توفیقات برگردد؟ جواب دادند: زیاد استغفار کند; روزی هفتاد مرتبه استغفار کند; مناجاة التائبین را بخواند . (3)

راه نجات

بدان! راه نجات و رسیدن به مقاصد عالیه، تقوی و توسل به ائمه هدی، خاصه ولی عصر روحی و ارواح العالمین له الفداء - می‏باشد; مکرر این دو کلمه را برای شما توضیح داده‏ام .
1 . مواظبت و مراقبت کامل در فعل واجبات و ترک محرمات باید داشته باشید .
2 . نماز توسل به ولی عصر - عجل الله تعالی فرجه الشریف - در خود مفاتیح صفحه 45 مطلق است، و شرایط ندارد; هر وقت می‏شود خواند; مکرر با توجه تام بخوان! در هر امر مهمی بخوان تا نتیجه بگیری; «من دق بابا و لج ولج; کسی که در خانه شخصی بزرگ را بکوبد و جدیت کند، داخل خواهد شد» و یک دعا از مفاتیح، با حال و توجه به معانی آن بخوان!
3 . این دو امر مهم را با سوره‏ای از قرآن ترک نکن; امیدوارم آخرالامر به اهمیت این دستور برخوری و بفهمی . . . (4)

ریشه امیدواری

ریشه امیدواری دو امر مهم است:
اول معرفت پروردگار متعال به ربوبیت و اوصاف کمال و جمال; چنان که ذات مقدس، به توسط قرآن مجید و پیغمبر اکرم (ص) وائمه هدی (ع) بیان فرموده; نه چنان که علماء بشر به آراء و عقول ناقص خود مشی کردند .
دوم شناسایی خود، به عبودیت و فقر و عجز و احتیاج و بیچارگی و ناتوانی و قصور و تقصیر و تمام و کمال رجاء که باعث نجات باشد و توسل و تشبث‏به ولایت اهل بیت عصمت (ع) و عمل به دستورات و فرامین آن وجودات مقدس و شکی نیست که هر مقام و کمالی را خواسته باشیم، باید متوجه و متوسل به مقامت ولایت ائمه (ع) باشیم; «من اراد الله بدا بکم و من وحده قبل عنکم و من قصده توجه بکم‏» .
به خصوص در زمان غیبت، باید متوسل به ذیل عنایات ولی عصر (عج) باشیم و وجود مبارکش را لیلا و نهارا متذکر و فراموش و غفلت نکنیم و بدانیم که از جانب ذات اقدس ربوبی - جلت آلاؤه - ولی امر و واسطه بین خالق و خلق، اوست و فیوضات به برکت وجود مبارکش به ما می‏رسد و آن چه بخواهیم، باید به برکت آن حضرت بخواهیم .

/ 2 نظر / 10 بازدید
محمدی

با سلام از زحمات شما متشکرم. مدتها بود که بدنبال مرکزی برای کسب اطلاعات درباره مکتب تفکیک بودم. با تشکر

محسن قائمی

ان شاالله مطالب و اخبار وبلاگ به روز و بیشتر خواهد شد. امیدوارم وبلاگ پویا تر و گسترده تر کار کند.